Preberanie ovocného kvasu

– V liehovare možno vyrábať ovocný destilát len z kvasov ovocia mierneho podnebného pásma a z plodov odstrapeného viniča hroznorodého bez cudzích cukornatých alebo iných prímesí.

– Výrobné obdobie na prevádzkovanie liehovaru je od 1. júla do 30. júna nasledujúceho roka.

– Začiatok prevádzkovania liehovaru v každom výrobnom období určuje prevádzkovateľ.

– Pracovník liehovaru môže prijať kvas na spracovanie len na základe písomnej žiadosti pestovateľa o výrobu ovocného destilátu.

V žiadosti pestovateľ uvedie :

  • meno a priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého bydliska,
  • druh a množstvo odovzdaného kvasu,
  • dátum podania žiadosti.

– Predpísané tlačivá žiadosti si pestovateľ vyžiada vopred od pracovníka liehovaru pri prihlasovaní termínu na pálenie, alebo si žiadosť vypíše pri príchode do liehovaru. Pri vypisovaní žiadosti je pestovateľ povinný predložiť občiansky preukaz.

– Pracovník liehovaru má v právomoci neprijať zamrznutý kvas, kvas v plechových alebo poškodených nádobách a v iných obaloch, ktoré chuťou alebo vôňou vykazujú znaky cudzích prímesí, ktoré by mohli ovplyvniť kvalitu ovocného destilátu pestovateľa, prípadne i kvalitu ovocného destilátu nasledujúceho pestovateľa. Podobne pracovník liehovaru postupuje i pri zistení cudzích predmetov (kamene, tehla, kov) v kvase, ktoré môžu poškodiť technologické zariadenie.

– Pestovateľ je povinný priviezť na pálenie také množstvo kvasu, na akom bol vopred dohodnutý s prevádzkovateľom liehovaru pri objednávaní termínu pálenia. Ak privezie menej ako 150 l kvasu, prevádzkovateľ je oprávnený kvas na pálenie neprijať. Ak bude kvasu viac, prevádzkovateľ je povinný spracovať iba vopred dohodnuté množstvo kvasu, pretože by mohlo dôjsť k časovému predĺženiu pálenia, a tým k posunu pálenia ďalšieho pestovateľa.

– Prázdne obaly z kvasu je pestovateľ povinný z liehovaru po vypálení bez meškania odviezť. Prevádzkovateľ liehovaru nezodpovedá za stratu, poškodenie a výmenu obalov, ani za stratu či poškodenie osobných vecí pestovateľa.

– Pre zabezpečenie plynulosti výrobného procesu sa deň a čas pálenia určí po vzájomnej dohode medzi pestovateľom a pracovníkom liehovaru.

– Pestovateľ je povinný dostaviť sa na pálenie v dohodnutom termíne tak, aby v stanovený čas bol jeho kvas pripravený na pálenie v zásobníku (prípravná kaďa). Ak pestovateľ nedodrží stanovený čas, pracovník liehovaru je oprávnený neprijať kvas k páleniu, pretože by tým došlo k časovému posunu pri nasledujúcich pestovateľoch.

– Pestovateľ 2 – 3 dni pred stanoveným termínom pálenia telefonicky alebo osobne potvrdí platnosť termínu.

Výrobný proces

– Prevádzkovateľ liehovaru je povinný zabezpečiť výrobu tak, aby prebiehala v zariadení, ktoré zaručuje kvalitnú výrobu a spoľahlivé zistenie vyrobeného množstva destilátu.

– Počas výrobného procesu sa pestovateľ zdržuje na vyhradenom mieste pre zákazníkov. Bez povolenia pracovníka liehovaru sa nesmie pohybovať v priestoroch kotlov a meracieho zariadenia, dotýkať sa colných uzáverov, a to z dôvodu možného ublíženia na zdraví a z dôvodu prípadného poškodenia zariadenia.

– Pracovník liehovaru informuje pestovateľa na jeho požiadanie o priebehu výrobného procesu. Po ukončení výroby destilátu, umožní pestovateľovi kontrolu kvality ovocného destilátu, obsahu etanolu, odpis stavu kontrolného meradla a odmeranie množstva destilátu do nádob privezených pestovateľom.

– Počas výrobného procesu je zakázané zdržiavať sa v priestoroch liehovaru nepovolaným osobám. Taktiež je zakázané vodiť do liehovaru deti mladšie ako 15 rokov z dôvodu možného ublíženia na zdraví, prípadne poškodenia zariadenia.

– Obsluha liehovaru je povinná udržiavať čistotu priestorov, dbať, aby boli dodržané predpisy o ochrane pred požiarmi, bezpečnosti pri práci, správny technologický a výrobný postup pestovateľského pálenia a prevádzkový poriadok.

Odovzdávanie vyrobených ovocných destilátov

– Po ukončení výroby ovocného destilátu a overení kvality, množstva a obsahu etanolu pestovateľom, vyberie pracovník liehovaru od pestovateľa spotrebnú daň z liehu a poplatok za pálenie, o čom mu vydá potvrdenie (vyskladňovací list).

– Podľa § 6 zákona č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov v znení neskorších predpisov môže pestovateľ a jeho domácnosť vypáliť za jedno výrobné obdobie 43 litrov 100 % alkoholu, na ktoré sa uplatní znížená sadzba spotrebnej dane z liehu. Na množstvo nad 43 litrov 100 % alkoholu sa uplatňuje plná výška spotrebnej dane z liehu. Vyrobený ovocný destilát v liehovare na pestovateľské pálenie ovocia je nepredajný, slúži k osobnej spotrebe pestovateľa.

– Ak vyrobený ovocný destilát nebude do 10 dní odo dňa výroby v liehovare prevzatý a nebudú zaplatené náklady na výrobu ovocného destilátu a spotrebná daň, stáva sa majetkom štátu a bude zničený na náklady prevádzkovateľa liehovaru pracovníkmi colného úradu (§ 55 ods. 2 zákona č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov v znení neskorších predpisov).

– Pestovateľovi je pri platení vystavený vyskladňovaci list, ktorý je riadne vyplnený, je na ňom uvedená suma, ktorú zaplatil, je opečiatkovaný a podpísaný pestovateľom a obsluhou liehovaru.